| Number of Items in Set | Two-Piece |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Specific Uses For Product | Bread, Meatloaf, Brownie, Bar, Casserole |
| Occasion | Birthday |
| Included Components | 2 Bread Pans |
| Size | 9.5 X 5 Inches |
| Global Trade Identification Number | 00806574782621 |
| Upc | 806574782621 |
| Material Type | Steel |
| Is The Item Dishwasher Safe? | No |
| Unit Type | lb |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 1.8 L |
| Features | Nonstick, Oven Safe |
| Unit Quantity | 1.1 lb |
| Special Feature | oven safe |
| Item Dimensions D X W X H | 10.6"d X 6"w X 2.8"h |
| Color | Gray |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Item Diameter | 26.9 Centimeters |
| Material | Steel |
| Set Includes | Loaf Pan, 2 bread pans |
| Item Depth | 2.8 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Loaf Pan |
| Heat Resistance | 428°F |
| Product Care Instructions | Hand Wash |
| Is Oven Safe | Yes |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 1-2 lbs |
| Upper Temperature Rating | 428 Degrees Fahrenheit |
Check the listing for details. Amazon Basics Rectangular Nonstick Bread Loaf Pan for Baking Meatloaf with Even. Color: Gray, Condition: New, Made in United States. Listed at 18.77 USD. Enjoy the perfect blend of durability and performance, allowing you to create culinary masterpieces with ease. Basics Nonstick Bread Loaf Pan - Set of 2. Why Choose Our Nonstick Bread Loaf Pan?. Set includes 2 durable rectangular loaf pans for versatile baking.