| System Configuration | 1 + Subwoofer |
|---|---|
| Shape | Cube |
| Platform | Alexa |
| MPN | XC56PY |
| Year Manufactured | 2018 |
| Surround Sound Formats | naa |
| Item Length | naa |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Audio Inputs | Digital Input, USB |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | naa |
| Features | Wi-Fi, Music, Alarm Clock, Internet Radio, With Voice Control |
| Unit Quantity | NA |
| Plug Regional Fitment | naa |
| Item Width | naa |
| Compatible Brand | Amazon, For Amazon |
| Color | Gray, Silver |
| Compatible Model | Universal |
| Material | Fabric |
| California Prop 65 Warning | naa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Model | Amazon Echo (1st Generation) |
| Connectivity | Bluetooth |
| RMS Power | 20 W |
| Item Weight | 1 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Echo 1st Gen Smart Speaker XC56PY Bundled with Power Adapter (STAINS). Color: Gray, Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 19.91 USD. Item has been password reset to factory defaults. Power Adapter might vary 0.5 amp from original (IT WILL STILL WORK GREAT). Fully Tested and Works great! Power Adapter included (may not be original but still works).