| System Configuration | 1 + Subwoofer |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Year Manufactured | 2017 |
| MPN | B06XCM9LJ4 |
| Item Length | 3.5 Inches |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Audio Inputs | AUX |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 5.5 Inches |
| Features | WiFi, Wi-Fi, Music, Alarm Clock, Internet Radio, With Voice Control |
| Unit Quantity | 1 |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Item Width | 3.5 Inches |
| Compatible Brand | For Amazon |
| Color | Black |
| Material | Fabric |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Assistant |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Model | Amazon Echo (2nd Generation) |
| Connectivity | Bluetooth |
| RMS Power | 21 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3.1 lbs |
| UPC | 0841667189741 |
Check the listing for details. Amazon Echo (2nd Generation) Smart Assistant Charcoal Black Fabric Works Tested. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 35.00 USD. I have already factory reset it. The orange light was when it was reset and the blue light was ready for it to reconnect as per YouTube video and Alexa. already told me she’s ready to connect. He will need the Alexa app. Red green tote