| Shape | 3rd Generation |
|---|---|
| System Configuration | 1 + Subwoofer |
| Compatible Model | Universal |
| Material | Fabric |
| Year Manufactured | 2020 |
| Surround Sound Formats | 13.1 Channel |
| Audio Inputs | Stereo L/R RCA, USB |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 1.7 in |
| RMS Power | 15 W |
| Plug Regional Fitment | 3.5 mm |
| Item Weight | 1 lb |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0841667145402 |
| Compatible Brand | For Amazon |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Color | Black |
| Model | Amazon Echo Dot (3rd Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| MPN | B07FZ8S74R |
| Features | Bluetooth, WiFi, Voice Search |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
Check the listing for details. Amazon Echo Dot (3rd Generation) Smart Speaker Alexa Charcoal - NEW sealed. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 30.40 USD. Amazon Echo Dot (3rd Generation) Smart Speaker. New, sealed - Inspection details: minor wear displayed on exterior box (see photos). ─────────────────────.