| Item Height | 5.7" |
|---|---|
| Features | Bluetooth, WiFi, Voice Search |
| Item Length | 5.2" |
| Item Width | 5.7" |
| Item Weight | 0.8 lbs |
| UPC | 0840080503653 |
| Compatible Brand | Universal |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Shape | Sphere |
| Color | Black |
| Model | Amazon Echo Dot (5th generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatible Model | Universal |
| Year Manufactured | 2022 |
| MPN | B09B8V1LZ3 |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
Check the listing for details. Amazon Echo Dot 5th Gen Smart Speaker with Alexa Charcoal New!. Color: Black, Condition: New. Listed at 49.99 USD. Alexa+ Early Access is now on the Echo Dot (5th Gen, 2022 Release). Enjoy an improved audio experience compared to any previous Echo Dot with Alexa for clearer vocals, deeper bass and vibrant sound in any room.