| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Brand | Universal |
| System Configuration | 1.73" front-firing speaker |
| Shape | Sphere |
| Custom Bundle | No |
| Compatible Model | Universal |
| Material | Fabric |
| Year Manufactured | 2022 |
| MPN | B09B8V1LZ3 |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Model | Amazon Echo Dot (5th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | Bluetooth |
| RMS Power | 5 W |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Item Weight | 0.7 lbs |
Check the listing for details. Amazon Echo Dot Smart Speaker(5th Gen, 2022 Released) Bigger Vibrant Sound Alexa. Condition: New. Listed at 46.99 USD. Our best sounding Echo Dot yet – Enjoy an improved audio experience compared to any previous Echo Dot with Alexa for clearer vocals, deeper bass and vibrant sound in any room. Your favorite music and content – Play music, audio books, and podcasts from Amazon Music, Apple Music, Spotify and others or via Bluetooth throughout your home. Alexa is happy to help – Ask Alexa for weather updates and to set hands-free timers, get answers to your questions and even hear jokes. Need a few extra minutes in the morning? Just tap your Echo Dot to snooze your alarm. Keep your home comfortable – Control compatible smart home devices with your voice and routines triggered by built-in motion or indoor temperature sensors. Create routines to automatically turn on lights when you walk into a room, or start a fan if the inside temperature goes above your comfort zone. Designed to protect your privacy – Amazon is not in the business of selling your personal information to others. Built with multiple layers of privacy controls, including a mic off button. Do more with device pairing– Fill your home with music using compatible Echo devices in different rooms, create a home theater system with Fire TV, or extend wifi coverage with a compatible eero network so you can say goodbye to drop-offs and buffering.