| Compatible Brand | For Amazon |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| System Configuration | 1 + Subwoofer |
| Color | Silver |
| Compatible Model | Universal |
| MPN | B06XB29FPF |
| Material | Plastic |
| Item Length | 10in |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| California Prop 65 Warning | This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov. (Please note this is for residents of California only, as required by state law. These labels are often required for items that are 1,000 times lower than what is considered normal safe levels by the FDA and World Health Organization.) |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Unit Type | Unit |
| Audio Inputs | 3.5 mm Jack |
| Item Height | 9.5in |
| Model | Amazon Echo Plus |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | WiFi |
| RMS Power | 20 W |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Item Weight | 1 lb |
| Item Width | 3in |
| UPC | 0841667159492 |
Check the listing for details. Amazon Echo Plus (1st Gen) Smart Speaker with Alexa – Built-in Hub – Silver. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 20.00 USD. Up for sale is an Amazon Echo Plus (1st Generation) smart speaker with Alexa built in. Simple Wi-Fi setup via Alexa app. Amazon Echo Plus (1st Gen) Speaker. Stream music from Amazon Music, Spotify, Pandora, and more.