| Color | Lilac |
|---|---|
| Year Manufactured | 2023 |
| Material | Fabric |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Item Height | 3.58 in |
| Model | Amazon Echo (1st Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, Wireless |
| Features | Bluetooth, Voice Search, WiFi |
| RMS Power | 15 W |
| Item Width | 3.91 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Echo Pop 1st Gen Alexa Smart Wireless Speaker Model# C2H439 Lilac. Color: Lilac, Condition: Open box, Made in China. Listed at 27.99 USD. The Amazon Echo Pop 1st Gen Alexa Smart Wireless Speaker in Lilac is a stylish and compact smart speaker by Amazon. It features 15W RMS power output and supports voice search capabilities.