| Processor | Quad Core |
|---|---|
| Screen Size | 7 in |
| RAM Size | 1 GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | M8S26G |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Display Type | IPS LCD |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Model | Amazon Fire 7 (9th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Micro-USB |
| Operating System | Fire OS |
| Charger Included | No |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 7 hrs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Fire 7 (9th Gen) M8S26G Tablet (Wi-Fi) - 16GB Black - CRACKED #3255. Color: Black, Condition: For parts or not working, Made in China. Listed at 16.99 USD. Amazon Fire 7 (9th Gen) M8S26G Tablet (Wi-Fi) - 16GB Black. NOTE: This tablet does not have lockscreen ads. Screen: Cracked. Network: This tablet works on Wi-Fi only. Testing: This tablet is fully functional.