| Processor | Quad Core |
|---|---|
| Screen Size | 7 in |
| EC Range | A - G |
| Color | Purple |
| RAM Size | 1 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | B07HZQBBKL |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Energy Star | A |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Network | Unlocked, Not Applicable |
| Model | Amazon Fire 7 (9th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, USB 2.0, Micro-USB |
| Charger Included | No |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Built-In Front Camera, Bluetooth, Built-In Rear Camera, Accelerometer, Built-in Microphone |
| Storage Capacity | 12 GB |
| Battery Run Time | 7 hrs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Fire 7 (9th Generation) 12GB, WiFi. Color: Purple, Condition: Used, Made in China. Listed at 14.00 USD. Lightly used Fire7, comes with a colorful protective cover