| Processor | Quad Core |
|---|---|
| Screen Size | 7 in |
| RAM Size | 1 GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth |
| MPN | SV98LN |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Type | Tablet |
| Model | SV98LN |
| Connectivity | Bluetooth |
| Operating System | Android |
| Charger Included | No |
| Features | Built-In Front Camera, Built-In Rear Camera |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Battery Run Time | 7 hrs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Fire Tablet SV98LN Untested. Color: Black, Condition: For parts or not working, Made in China. Listed at 10.00 USD. Amazon Fire Tablet (Model SV98LN) is the. 5th Generation Fire 7 tablet, originally released inSeptember 2015. Storage : Available in8 GB or 16 GB internal storage options, expandable by up to 128 GB or 200 GB via a microSD card slot.