| EC Range | A - G |
|---|---|
| Series | Amazon Fire |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Features | Built-In Front Camera, Built-In Rear Camera |
| UPC | 0848719052176 |
| Processor | Quad Core |
| Screen Size | 7 in |
| Color | Blue |
| RAM Size | 1 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | 9296215 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Brand | Amazon |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Model | Amazon Fire Kids Edition (5th Generation) |
| Connectivity | Wi-Fi, Micro-USB |
| Operating System | Fire OS |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Battery Run Time | Up to 8 h |
Check the listing for details. Amazon Kids Fire Tablet Blue. Color: Blue, Condition: Used. Listed at 18.00 USD. My daughter used this for maybe a month and then got bored of it. It will be reset before selling and fully charged. I’ll include a charger that fits, but it won’t be the original charger. No scrapes or cracks. Smoke free home.