| Country of Origin | China |
|---|---|
| MPN | 3HT7G |
| Unit Type | Unit |
| Operating System | Android |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Screen Size | 8.9 in |
| Color | Black |
| RAM Size | 1 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | Tablet |
| Model | Amazon Kindle Fire (2nd Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Headphone Jack |
Check the listing for details. Amazon Kindle Fire - 2nd Gen - 8.9" Display WIFI Android Tablet Model: 3HT7G. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 19.95 USD. You are bidding on an Amazon Kindle Fire - 2nd Gen - 8.9" Display WIFI Android Tablet Model: 3HT7G. I think this device is new open box but I am not certain. If it was used, it was very gently. I am not sure if this is the 8GB,16GB, or 32GB. Shipping will be 9.95. I only ship to the continental United States.