| Screen Size | 7 in |
|---|---|
| RAM Size | 2 GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | SV98LN |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | Tablet |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Network | WiFi |
| Model | Amazon Kindle Fire 7 |
| Connectivity | Bluetooth, Micro-USB, USB 2.0 |
| Features | Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-In Rear Camera |
| Operating System | Fire OS |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Amazon Kindle Fire 7 tablet 8GB - 5th Generation (SV98LN) Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 12.99 USD. If it's not listed above, and you're unsure, feel free to ask.