| Processor | Dual Core |
|---|---|
| Screen Size | 7 in |
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| RAM Size | 8 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | 53014484 |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | eBook Reader |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | LED |
| Energy Star | A |
| Network | Unlocked |
| Model | Amazon Kindle |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Processor Model | ARM Cortex-A9 |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Bluetooth |
| Storage Capacity | 8 GB |
Check the listing for details. Amazon Kindle Fire D01400 8GB 7' Inch eBook Reader Reset Tested Grade A. Color: Black, Condition: Used. Listed at 16.99 USD. Used - Tested & Working in Great Condition!