| Device Charging Range | 1-5 |
|---|---|
| MPN | non, D00901 |
| Item Length | 4.84 in |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | Electronic Paper |
| Energy Star | A |
| Item Height | 7.48 in |
| Network | Not Applicable, Unlocked |
| Features | Built-In Keyboard |
| Operating System | non |
| Storage Capacity | 4 GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 0.37 in |
| Screen Size | 6 in |
| EC Range | A - G |
| Color | Gray |
| RAM Size | 4 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 532 MHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | eBook Reader |
| Maximum Resolution | 600 x 800 |
| Model | Amazon Kindle Keyboard (3rd Generation) |
| Connectivity | Micro-USB |
| Charger Included | No |
| Item Weight | 8 oz |
Check the listing for details. Amazon Kindle Keyboard 3rd Gen WiFi D00901 eReader . Needs New Battery. Color: Gray, Condition: For parts or not working. Listed at 19.99 USD. The Amazon Kindle Keyboard 3rd Gen WiFi D00901 eReader is a sleek and efficient device for reading eBooks. With a 6-inch electronic paper display, built-in keyboard, and 4GB storage capacity, this e-reader offers a convenient and easy-to-use platform for book lovers. The device also features Wi-Fi connectivity and a non-slip front and back for added durability. Though it needs a new battery, this Amazon Kindle model is perfect for anyone looking to enjoy a wide range of digital books on the go. Please message with question or offers. Thank you!