| Brand | Amazon |
|---|---|
| Type | Battery Charger |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Number of Outlets | 1 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch, Remote Access, Remote Control, Smart Socket, Wi-Fi Compatibility, Wireless, Power Indicator Light |
| Plug Type | Type B (NEMA 5-15P) |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| MPN | HD34BX |
| Unit Type | Unit |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Smart Plug HD34BX White Alexa Wi-Fi Smart Outlet Socket Remote Control. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 12.99 USD.