| UPC | 0840080504599 |
|---|---|
| Plug Type | United States |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | 53025345 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Wireless, App-Controlled, Wi-Fi Compatibility |
| Output Voltage | 15 A Max, 120 V |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
Check the listing for details. Amazon Smart Plug Works With Alexa. Electronic Plug, Wall Plug,. Color: White, Condition: New. Listed at 9.99 USD. I have 4 available This Amazon Smart Plug is a wireless and app-controlled electronic plug that works with Amazon Alexa to allow for voice control of your devices. The plug has a maximum input current of 11-15 A and an output voltage of 15 A Max, 120 V. It is compatible with Bluetooth and Wi-Fi for smart home integration. The plug is designed for indoor use and comes in a white plastic material with one outlet.