| Size | 6 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Band Width | 2 mm |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Brand | Handmade |
| Certification | Sterling Silver, AGL |
| Color | Rose Gold |
| Country of Origin | India |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Customized | Yes |
| Era | Edwardian (1901-1910) |
| Features | Nickel-Free |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Handmade | Yes |
| Main Stone | Amazonite |
| Main Stone Color | Green |
| Main Stone Creation | Natural |
| Main Stone Depth | See the picture |
| Main Stone Length | 10 mm |
| Main Stone Shape | Cushion |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Main Stone Width | 10 mm |
| Material | Gemstone, Metal |
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Purity | 925 |
| Number of Diamonds | 0 |
| Number of Gemstones | 1 |
| Occasion | Birthday, Christening, Christmas, Confirmation/Communion, Engagement, Mother's Day |
| Personalize | Yes |
| Ring Size | 5,6,7,8,9,10,11 |
| Seller Warranty | Yes |
| Setting Style | Prong |
| Shape | Cushion |
| Signed | Yes |
| Sizable | Yes |
| Style | Statement, Band |
| Theme | Art, Beauty |
| Total Carat Weight | 5.00 ctw - 9.99 ctw |
| Type | Ring |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vintage | Yes |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Amazonite Gemstone Ring 925 Sterling Silver Rose Gold Ring Handmade Jewelry. Color: Rose Gold, Condition: New without packaging, Made in India. Listed at 27.60 USD.