| Number of Sensors | 1 |
|---|---|
| Thread Diameter | For DODGE GRAND CARAVAN 2012-2016 |
| Wire Quantity | 2 |
| Items Included | 1 Pcs Air Temperature Sensor With Harness Plug |
| Item Length | 5.3 cm |
| Placement on Vehicle | Front |
| Connector Color | Black |
| Sensor Type | Temperature Sensor |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 1.5 cm |
| Connector Type | Standard |
| Features | Easy Installation |
| Item Width | 1.6 cm |
| Performance Part | No |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Item Diameter | For CHRYSLER SEBRING 2007-2014 |
| Manufacturer Part Number | For CHRYSLER PT CRUISER 2003-2010 |
| Terminal Type | For CHRYSLER 200 2007-2014 |
| Material | Plastic |
| Superseded Part Number | For DODGE JOURNEY 2009-2017 |
| Vintage Part | No |
| For CHRYSLER SEBRING 2007-2014 | For CHRYSLER PT CRUISER 2003-2010 |
| For CHRYSLER 200 2007-2014 | For CHRYSLER TOWN & COUNTRY 2012-2016 |
| California Prop 65 Warning | For JEEP PATRIOT 2007-2017 |
| Brand | Soarhorse |
| Type | Sensor |
| Interchange Part Number | For CHRYSLER TOWN & COUNTRY 2012-2016 |
| OE/OEM Part Number | 05149264AB |
| For JEEP COMPASS 2007-2017 | For JEEP PATRIOT 2007-2017 |
| Universal Fitment | No |
| Item Weight | 16 g |
| Country of Origin | China |
| Hex Size | Standard |
Check the listing for details. Ambient Air Temperature Sensor For Dodge Journey Grand Caravan Jeep Compass. Condition: New, Made in China. Listed at 18.89 USD. Ambient Air Temperature Sensor With Harness Plug. The price is for 1pcs air temperature sensor withHarness plug. For DODGE GRAND CARAVAN2012-2016. For JEEP COMPASS2007-2017. For JEEP PATRIOT2007-2017.