| Number of Sensors | 1 |
|---|---|
| Thread Diameter | Standard |
| Wire Quantity | 2 |
| Items Included | 1pcs Air Temperature Sensor With Plug |
| Item Length | 4.5 cm |
| Placement on Vehicle | Front |
| Connector Color | Black |
| Sensor Type | Temperature Sensor |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 1.5 cm |
| Connector Type | Standard |
| Features | Easy Installation |
| Item Width | 4 cm |
| Performance Part | No |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Item Diameter | Standard |
| Manufacturer Part Number | For Land Rover Discovery III LR3 (L319) 2004 2009 |
| Terminal Type | Exterior Air Temperature Sensor |
| Material | Plastic |
| Superseded Part Number | Ambient Temperature Sensor With Connector |
| Vintage Part | No |
| California Prop 65 Warning | Ambient Outside Air Temperature Sensor With Connector Plug |
| Brand | Soarhorse |
| Type | Sensor |
| Interchange Part Number | Car Outdoor Ambient Air Temperature Sensor |
| OE/OEM Part Number | 0775005191, JTF000052 |
| Universal Fitment | No |
| Item Weight | 21.8 g |
| Country of Origin | China |
| Hex Size | standard |
Check the listing for details. Ambient Air Temperature Sensor Plug For Land Rover Range Rover Sport Discovery 3. Condition: New, Made in China. Listed at 20.39 USD. Car Ambient Air Temperature Sensor With Wire Plug The price is for 1 pcs air temperature sensor + 1pcs wire plug. For Land Rover Discovery III LR3 (L319) 2004 2009. Part Number: 0775005191.