| Country of Origin | Lithuania |
|---|---|
| To Control | ambient light |
| OE/OEM Part Number | 13529377 |
| Color | Black |
| Features | Durable, Dustproof, LED Light, Waterproof, Weatherproof |
| Brand | ACDelco (OE) |
| Item Height | 1.4 in |
| Manufacturer Part Number | 13529377 |
| Item Length | 2.3 in |
| Item Weight | 0.04 lb. |
| Item Width | 1.9 in |
Check the listing for details. Ambient Light Sensor-LT ACDelco GM Original Equipment 13529377. Color: Black, Condition: New, Made in Lithuania. Listed at 27.07 USD. ACDelco GM Original Equipment 1-Headlamp Control Ambient Light Sensor Programming Required: No FITS: 1.5L L4 Gas DOHC Turbo GM# 13529377 The sensor continuously monitors the level of natural light outside the vehicle. When the sensor detects a level of darkness beyond its programmed acceptable threshold, your headlights turn on.