| Colors | Black and G1 |
|---|---|
| Torque | 95g.cm |
| Plug Type | EU |
| Items Included | Power Supply |
| Battery capacity | 1600mAh |
| Vibration value | 0.3m/s2 |
| Printer | G1 |
| Manufacturer Warranty | None |
| Gun Type | Electric |
| Features | Adjustable, Durable, Lightweight, Low Noise, Multifunctional |
| Decibels | 50-52dB |
| Usage | Permanent Makeup & Body Art |
| Stroke | 3.5mm |
| Stroke accessories | Direct drive |
| Color | Black |
| Material | Alloy, Aluminum |
| Number of Coils | No |
| Brand | Ambition |
| Type | Pen |
| Motor Speed | 12V12000Rpm |
| Customized | No |
| Model | Tattoo Gun |
| Charger Time | 2Hours |
| Number of Coil Wraps | No |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Output Voltage | 1-12V |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Ambition Bolt-X Set Tattoo Machine Kit Wireless Battery Tattoo Thermal Printer. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 242.49 USD. 1 pc tattoo machine. J----Jump start. J/S: Press the switch key twice quickly to switch. 1 pc G1 printer. Battery Life:10Hours. Motor Speed:12V12000Rpm. Battery Capacity:1600mAh. Motor:26mm 10mm.