| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Usage | Permanent Makeup & Body Art |
| Stroke | 2.0-4.0mm |
| Plug Type | EU |
| Motor | Swiss Motor 26*10MM |
| Use | Usage Permanent Makeup & Body Art |
| Items Included | Power Supply |
| Color | Black |
| Battery capacity | 1800mA/h |
| MPN | Does not Apply |
| Material | Alloy |
| Number of Coils | No |
| Brand | Ambition |
| Type | Pen |
| Motor Speed | 12V 10500rpm |
| Battery Life | 7-8Hours |
| Customized | No |
| Manufacturer Warranty | None |
| Operating Voltage | 6-10V |
| Model | Tattoo Kits |
| Features | Adjustable |
| Number of Coil Wraps | No |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. AMBITION MARS Wireless Tattoo Machine Pen Rechargeable Battery Adjustable Stroke. Color: Black, Condition: New. Listed at 218.74 USD. AMBITION MARS Wireless Tattoo Machine Pen With Rechargeable Battery Adjustable Stroke For Lining Shading Coloring PRODUCT DESCRIPTION Material: space aluminum alloy 6Needle Strokes: 2.2mm, 2.6mm, 3.0mm, 3.4mm, 3.8mm, 4.2mm. Motor: Coreless Motor. Motor Speed: 12V - 10500RPM Single Battery Capacity: 1800mAh Charging time: About 2 hours Operation time: About 6 hours Output Voltage : 5V-12V LCD Display Content: output voltage range + battery usage + working time Instructions For Use: - Power ON/OFF: Long press "O" key for 3 seconds - Output pause / resume: Short press "O" key to pause the output, and short press it again to resume the output(the resume voltage is the working voltage before the pause). - Adjust output voltage: Press the "+" or"-" key to adjust output voltage. The voltage can be adjusted through button (+) and (-) respectively with the voltage of 0.1V on each press. Tattoo Power Supply: The LED display will show the remaining power, and the full power will display 4 divisions. Fast charging through the matching charging cable can usually be fully charged about 2 hours. ABOUT USWe Work to Offer Innovative, Our Products with the Highest Quality Standards for all Customers. We are Committed to your 100% Customer Satisfaction. We back our Commitment with Superb Service,100% fully Money Back. SHIPPINGWe Will Ship Worldwide and We Usually Ship within 3 Business Days.We Provide you with tracking Number, So Packages don't get Lost. Tracking Number will be Updated 3-6 days After Shipping.We Use USPS Shipping at the Destination USA for 2-12 Working days. We Try Our best to Give Your Package with in 10 DaysRETURN We Do Quality Check Before Sending Out Items. Please Contact us if you are Not Satisfied with the item after Receiving It.All emails will be Answered within 1 Business Day.If You want to Return the Parcel, Please Simply Return to us within 30 Days in Original Condition.The Buyer Should Pay for the Returned Freight FEEDBACKYour Satisfaction and Positive Feedback is Very Important To us. Please Leave Positive Feedback and 5 Stars if You are Satisfied with our items and Services. CONTACT US If you Have any Problems with our items or Services, Please Feel Free to Contact us First Before you Leave Negative Feedback. We will do our Best to Solve any Problems and Provide you with the Best Customer Services HOT NEW PRODUCTSCLICK IMAGES