| Colors | Soldier one Kit 2 |
|---|---|
| Usage | Permanent Makeup & Body Art |
| Stroke | 4.0mm |
| Items Included | Power Supply |
| Color | Black |
| Battery capacity | 2400mAh |
| Grip size | 32mm |
| Material | Alloy, Aluminum |
| Charger time | 1.5-2 hours |
| Number of Coils | No |
| Brand | Ambition |
| Type | Pen |
| Motor Speed | 12V - 10500RPM/10V-9500RPM |
| Customized | No |
| Manufacturer Warranty | None |
| Gun Type | Electric |
| Model | Ambition Soldier Set Wireless Tattoo Machine Pen Kit |
| Features | Adjustable, Durable, Lightweight, Low Noise, Multifunctional |
| Number of Coil Wraps | No |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Output Voltage | 5V-12V |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Ambition Soldier Set Wireless Tattoo Machine Pen Power Supply 2400mAh Coreless. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 223.49 USD. Motor: Coreless Motor. Battery Capacity: 2400mAh. Output fixed current:2A. When the output is paused, it will also stop counting. - Power ON/OFF: Long press "O" key for 3 seconds. Motor Speed: 12V - 10500RPM/10V-9500RPM.