| Color | Black One battery |
|---|---|
| Brand | Ambition |
| Model | Soldier Pro 520 |
| Type | Wireless tattoo machine |
| Features | Adjustable, Durable, Lightweight, Low Noise, Multifunctional, Touch screen |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Aluminum alloy |
| Stroke | 2.2, 2.6, 3.0, 3.6, 4.0, 4.2mm |
| Motor | Coreless Motor |
| Motor Speed | 12V/9200rpm |
| Power Supply | 1-12 Volts; 50-52dB |
| Single Battery Capacity | 2400mAh |
| Charging time | 3 hours |
| One battery operation time | 6-7 hours |
| Size | 158*42mm/32mm |
| Torque | 520g.cm |
| Weight | 309g/242g |
| J/S | 8V jump start/Standard Start |
| Items Included | Wireless tattoo machine, Type-c CABLE, 3.5 stroke accessories pack, RCA adapter, Metal grip-34mm, Silicone grip-42mm-reusable, RCA cable, Silicone accessories bag |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Ambition Wireless Tattoo Machine Pen Coreless Motor Adjustable Stroke 2.2-4.2mm. Color: Black One battery, Condition: New. Listed at 209.00 USD. Coreless Motor:22 30mm. Let's take a look at the 520-strong-torque tattoo machine. Adjustable Stroke:2.2-4.2mm. Adjustable stroke:2.2-2.6-3.0-3.4-3.8-4.2mm. 1 pc 520 Machine (2.2-4.2mm stroke). Motor speed:10V/12000rpm.