| Theme | American |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Origin | USA |
| Pattern | Clear |
| Color | Clear Gray |
| Material | Glass |
| MPN | NA |
| Vintage | No |
| Brand | American Atelier |
| Type | Water Carafe |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | Carafe=1 Quart Glass=8 oz. |
| Item Height | 10" |
| Style | Contemporary |
| Production Style | NA |
| Time Period Manufactured | Unknown |
| Production Technique | Glass |
| Finish | Glossy |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 4" |
| Item Weight | 1.4 lbs |
| Product Line | NA |
Check the listing for details. American Ateliar Bedside Water Carafe. Color: Clear Gray, Condition: Used, Made in United States. Listed at 25.00 USD. The carafe has a capacity of 1 quart (32 oz) and is hand wash only, ensuring easy maintenance. In excellent condition.