| Driver Size | 57 mm |
|---|---|
| Frequency Range | 5Hz to 30kHz |
| Number of Earpieces | Double |
| Color | Multicolor |
| UPC | 819730017437 |
| MPN | HP700 |
| Band | NA |
| Suitable For | DJ |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | American Audio |
| Form Factor | Over-Ear |
| Type | Ear-Cup (Over the Ear) |
| Unit Type | Unit |
| Wireless Technology | NA |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | HP700 |
| Connectivity | 3.5mm Jack |
| Features | Foldable |
| Cable Length | 3 Meters |
| Unit Quantity | 1 |
| Impedance | 64 ohm |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. American Audio HP700 Foldable Over-Ear Pro DJ Headphones w/ Bag ADJ. Color: Multicolor, Condition: Open box. Listed at 23.19 USD. Fully tested. Why Choose the HP700?. DJs praise their incredible bass response, clear treble, and sturdy build, making them perfect for gigs, studio work, or casual listening. Portable & Convenient: Foldable construction for easy storage and transport, complete with a sleek black carrying bag.