| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Mahogany |
| Material | Mahogany |
| Item Length | 32 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Table |
| Number of Drawers | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 30 in |
| Personalized | No |
| Style | American |
| Finish | Antique |
| Room | Any Room |
| Handle Material | Mahogany |
| Item Width | 32 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. American Classical Mahogany Center Table Circa 1820. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 2400.00 USD. The round top has a carved gadrooned edge and is supported by a tapered column. The column is supported on a tripart base with carved animal paw feet. Condition is very good.