| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| MPN | DP-DMX20L |
| Item Length | 10.24 in |
| Number of Channels | 4 |
| Item Height | 3 in |
| Brand | American DJ |
| Control | DMX |
| Features | Rack Mountable |
| Type | Dimmer |
| Model | American DJ DP-DMX20L |
| Item Weight | 6 lbs |
Check the listing for details. American DJ DP-DMX20L | 4-Channel DMX Dimmer Pack. Condition: New. Listed at 234.99 USD. DMX ControllerThe American DJ DP-DMX20L is controled via a standard DMX controller such as the American DJ show Designer, or the American DJ DMX Operator. This unit allow you to control special effect lightning, that normally could not be controlled, by a DMX controller. With this revision to our popular DP-DMX20 we have eliminated confusing dip switches and replace them with an easy to use digital switching device that incorporates the use of an iasy to read LCD display.Key FeaturesEasy to use LCD display — no more dip switchesBuilt-in 4-channel chaserMay be used as a 1, 2, or 4 channel pack600 watts per channel – 2400 watts max20 amps maximum drawTechnical Specifications4 channel DMX Dimmer PackDigital display- used to set starting DMX address channels and set all other menu optionsSelectable 1, 2, or 4 channel operationAdjustable master dim level.Two three prong Edison sockets per channel3 pin XLR DMX Input & OutputFour LEDs display channel activityExternal channel fuses for quick and easy replacementSleek reversible mounting panel on the rearZero crossing circuitry for protection of transformer loads when switching16 built in Chases when in Chase mode with adjustable speed settingUse in conjunction with Elation; DMX Operator Pro, Stage Setter-8, SceneReversible mounting brackets.Setter, Scene Setter-48, Stage Desk-16 or any universal DMX controllerPower Input: 120V ~ 60HzMaximum Load: 10A per channel / 20A totalDimensions10.25L x 8.25W x 3HWeight6 lbs