| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Display Technology | N/A |
| Power Source | Wall Plug-In |
| Response Time | Unknown |
| Items Included | Mouse |
| MPN | ADD6R0DVD050 |
| Year Manufactured | Unknown |
| Smart Home Compatibility | Unknown |
| Unit Type | Unit |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Zones | 16 |
| Manufacturer Warranty | N/A |
| Item Height | 7 in |
| Voltage | Unknown |
| Contrast Ratio | Unknown |
| Features | Digital |
| Storage Capacity | 500GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 17 in |
| Surveillance Technology | Unknown |
| Compatible Brand | Unknown |
| Number of Cameras Included | none |
| Screen Size | N/A |
| Operating Range | Unknown |
| Color | Black |
| Color Mode | Unknown |
| Aspect Ratio | Unknown |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Brand | American Dynamics |
| Type | DVR |
| Maximum Resolution | 800x480 |
| Model | ADTVR04050 |
| Connectivity | Wired |
| Country/Region of Manufacture | Puerto Rico |
| Smart Home Protocol | Unknown |
| Operating Sound Rating | Unknown |
| Item Weight | N/A |
| Power | Unknown |
| Location | Indoor Only |
Check the listing for details. American Dynamics Intellex DVMS Deluxe 16-CH Digital Video Management System.. Color: Black, Condition: Used. Listed at 400.00 USD. Key FeaturesRack Mount Version500GB Storage Capacity480 IPS (2CIF)Higher IPS for Critical CamerasVideo, Audio, and Text RecordingAlarms and Events DetectionVideo Streaming from Multiple CamerasE-mail Alerts for Events and Alarms9x More Video Storage Than MPEG-4