| UPC | 0810379011343 |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Item Diameter | 6 in |
| Color | Multicolor |
| MPN | AM12CUFG |
| Item Length | 32 in |
| Brand | American Hammer |
| Type | Sledge Hammer |
| Head/Face Material | Copper |
| Item Height | 4 in |
| Model | AM12CUFG |
| Item Width | 7 in |
| Handle Material | Fiberglass |
| Item Weight | 14 lbs |
Check the listing for details. AMERICAN HAMMER Replaceable Tip Hammer,Aluminum,2 lb 889NT4. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 103.27 USD. Replaceable Tip Hammer, Hammer Type General Machining / Assembly, Head Material Aluminum, Tip Material Urethane, Head Weight 2 lb, Tip Diameter 1 1/2 in, Included Tip Hardness Hard, Medium, Soft, Overall Length 12 in, Replaceable Tips Yes, Includes Tips No, Dead Blow Hammer No, Non-Sparking Yes, Grip Material Rubber, Grip Style Ribbed, Handle Material Aluminum.