| Brand | AMERICAN LOCK |
|---|---|
| MPN | A31 |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 13/32 in, Body Width 1 1/2 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Aluminum, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Silver, Body Finish Chrome Plated, Keyway Type American AK5, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | A31 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Weight | 0.3500 |
| Length | 2.000 |
| Width | 1.000 |
| Depth | 1.000 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Silver |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Body Finish | Chrome Plated |
| High Security | Yes |
| Rekeyable | No |
| Security Level | High Security |
| UPC | 037325960320 |
Check the listing for details. American Lock A31 Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Aluminum. Width: 1.000, Condition: New, Made in CN. Listed at 16.79 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.