| Brand | AMERICAN LOCK |
|---|---|
| MPN | A5100 |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Boron, Body Height 2 13/32 in, Body Width 1 1/2 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Silver, Keyway Type American AK5, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Non Removable Key No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Standard Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | A5100 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Weight | 0.6000 |
| Length | 3.800 |
| Width | 2.000 |
| Depth | 2.000 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Steel |
| Body Color | Silver |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Boron Alloy |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Weatherability | Corrosion Resistant |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Non Removable Key | No |
| Rekeyable | Yes |
| UPC | 037325090546 |
Check the listing for details. American Lock A5100 Padlock, Keyed Different, Standard Shackle, Rectangular. Width: 2.000, Condition: New, Made in MX. Listed at 22.49 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.