| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Body Color | Silver |
| Security Level | High Security |
| Shackle Material | Boron Alloy |
| MPN | A5202 |
| Shackle Width | 3/4" |
| Depth | 2.000 |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Item | Keyed Padlock |
| Body Size Width | 1-3/4" |
| Shackle Configuration | Extended |
| Number of Pins | 5 |
| Style | Keyed Padlock |
| Weatherability | Corrosion Resistant |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 3 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Boron, Body Height 2 13/32 in, Body Width 1 3/4 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Silver, Keyway Type American AK5, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Long Shackle |
| Width | 2.000 |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Type | Extended |
| Battery Included | No |
| Key Type | Different |
| Shackle Height | 3" |
| Rekeyable | Yes |
| Brand | American Lock |
| Body Width | 1-3/4" |
| Type | Keyed Padlock |
| Body Material | Steel |
| NumberOfItems | 1 |
| Length | 5.750 |
| High Security | Yes |
| Model | A5202 |
| Body Thickness | 3/4" |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 037325960351 |
Check the listing for details. American Lock A5202 Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Steel. Width: 2.000, Condition: New, Made in United States. Listed at 25.00 USD. American Lock A5202 Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Steel Lock is brand new in original box. Box has some wear but no damage to lock or keys seen.