| Brand | AMERICAN LOCK |
|---|---|
| MPN | A801 |
| Features | Hasp, Hasp Style Locking, Hasp Material Steel, Hasp Length 8 1/2 in, Hasp Height 4 1/2 in |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | A801 |
| NumberOfItems | 1 |
| Material | Steel |
| Restricted States | [] |
| Style | Hasp |
| Item | Hasp |
| Type | Hasp |
| Weight | 3.0000 |
| Height | 4-1/2" |
| Length | 7.100 |
| Width | 4.800 |
| Depth | 4.800 |
| Shape | Rectangle |
| Body Material | Steel |
| For Use With | Hidden Shackle Padlocks |
| Body Color | Silver |
| Number of Pins | 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 8-3/4" |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 4-1/2" |
| Key Control | No |
| Body Height | 4-1/2" |
| Body Thickness | 1/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Decibels | 8-1/2dB |
| Security Level | High Security |
| UPC | 037325977809 |
Check the listing for details. American Lock A801 Hasp, Open, Rectangular Steel Body. Width: 4.800, Condition: New, Made in CN. Listed at 40.29 USD. Hasp, Hasp Style Locking, Hasp Material Steel, Hasp Length 8 1/2 in, Hasp Height 4 1/2 in. Light Industrial. & Recepticles. Electrical Outlets. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.