| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Mahogany |
| Material | Mahogany |
| Year Manufactured | 19th Century |
| Item Length | 22 in |
| Type | Drop Leaf Table |
| Number of Drawers | 3 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 29 in |
| Personalized | No |
| Style | Victorian |
| Features | Wheels, With Storage, Extendable, Clawfoot, Adjustable Height, With Cutting Surface |
| Room | Any Room |
| Finish | Antique |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 35 in |
| Handle Material | Brass |
Check the listing for details. Antique William IV style Drop-Leaf Work Table Flame Mahogany, circa 19th Century. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 200.00 USD. This was commonly referred to as a ladies work table. Often used for holding sewing and crafting items.Photos show some imperfections in the finish. I have more photos. DM if interested. The table has all original components. Original hardware , claw feet covers and wheels. There is no key. It is a standard skeleton style key so you can probably find a replacement. There is also a slight crack around the base. Please refer to photos. It could easily be touched up with wood glue for a clean finish. Table has been priced based on these imperfections. Table is available for pick up only in the Tucson Az area. Please DM with any questions.