| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Shape | Round |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | 14" diameter |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Seat Depth | 14" diam |
| Item Height | Adjustable |
| Seat Height | adjustable |
| Style | Victorian |
| Personalized | No |
| Features | Adjustable, Adjustable Seat Height |
| Room | Any Room |
| Finish | Varnished |
| Item Width | See Description |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Material | red mahogany, brass & glass |
| Brand | Antique |
| Type | Stool |
| Seating Capacity | 1 |
| Time Period Manufactured | 1900-1950 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 15 lb |
Check the listing for details. Antique Wood Piano Stool Claw Foot Victorian, Stool Adjustable. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 120.00 USD. This well made piano/organ stool is made of red mahogany and has a reddish cast to the brown stain finish. Seat is adjustable and works easily!