| Brand | Anvil |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Product Height | 3.54 in |
| Blade Length | 7 in |
| Product Length | 11.2 in |
| Concrete Tool Type | Trowel |
| Product Width | 3.54 in |
| Handle Material | Plastic |
| Blade Width | 3.54 in |
| Trowel Type | Brick Trowel |
Check the listing for details. ANVIL 11.2 in. Gauging Brick Trowel. Condition: New. Listed at 9.97 USD. The ANViL 7 in. Gauging Trowel is designed for applying mortar between layers of brick, stone and concrete blocks. High strength 2-piece welded blade. High carbon steel blade is heat treated and tempered.