| Extruder | Short distance extrusion |
|---|---|
| Quiet Model | ≤60dB (Standard mode) |
| Item Length | 490mm |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Height | 593mm |
| Features | DIY Kit, Touchscreen, Resume Print Function, Heated Build Plate, LeviQ 3.0 auto leveling |
| Printing Speed | 600 mm/s max |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 484mm |
| Slicing Software | Anycubic Slicer Next, third-party |
| Touchscreen | 4.3" touchscreen |
| Cooling Fan Rpm | 7000RPM |
| 3D Technology | FDM |
| Z axis | Dual Motor Dual Screw |
| Machine Weight | Kobra 3 Max 19kg, ACE Pro 4.6kg |
| Hotbed Temperature | ≤90℃ |
| Material | Ideal: PLA/PETG/TPU; Capable: ABS/ASA; Not Recommended: PA/PC |
| Connection Method | Wi-Fi, AC Cloud, LAN Mode |
| Brand | ANYCUBIC |
| Nozzle Size | ø 0.4mm (replaceable) |
| X axis | Dual shaft core + SG15 bearing |
| Nozzle | Standard 0.4mm. Supports 0.2/0.6/0.8mm expansion |
| Maximum Resolution | 0.05-0.3 mm |
| Model | Anycubic Kobra 3 Combo |
| Speed 1 | Recommended Speed 300mm/s |
| Speed 2 | Max Speed 600mm/s |
| Package Weight | Kobra 3 Max 22.5kg; ACE Pro 6kg |
| Nozzle temperature | ≤300°C |
| Interface | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. ANYCUBIC Kobra 3 Combo. Condition: Used, Made in China. Listed at 240.00 USD. upgraded my printers and selling older ones. works great, will need to be leveled after assembly comes with a bunch of extra parts like hotends. and ptfe tubes.