| Light source | parallel matrix light source ≤ 30,735 lux light intensity |
|---|---|
| Print speed | ≤ 5 cm /1.97 inches per hour |
| Item Length | 425mm |
| LCD screen | 7.6 inches monochrome screen |
| Maximum Print Size | 180mm×163.9mm×102.4mm |
| Print volume | 2.99 l / 101.19 oz |
| Unit Type | Unit |
| Printing platform | Laser-engraved aluminum alloy platform |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 256mm |
| Features | Adjustable Layer Thickness, Adjustable Print Speed, Built-In 3D Scanner, DIY Kit, Enclosed Build Plate, On-Printer Controls, Resume Print Function, Touchscreen |
| Printing Speed | Max 50mm/h |
| Power input | 55 w rated power |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 269mm |
| The machine weighs | 7 kg / 15.4 LBS |
| 3D Technology | LCD |
| Control panel | 2.8-inch resistance touch screen |
| Brand | ANYCUBIC |
| Nozzle Size | No |
| Maximum Resolution | 4K+ (4,098 x 2,560 pixels) |
| Model | Photon M3 |
| Interface | USB 2.0 |
Check the listing for details. ANYCUBIC Photon M3 3D Printer 180x164x102mm 4K+ High Precision. Condition: Used. Listed at 130.00 USD. The ANYCUBIC Photon M3 3D Printer offers high precision printing with a maximum resolution of 4K+ (4,098 x 2,560 pixels) and a large print size of 180mm x 164mm x 102mm. Equipped with a parallel matrix light source providing ≤ 30,735 lux light intensity, this LCD-based printer features a 2.8-inch resistance touch screen for easy control. The printer also includes features such as adjustable print speed, built-in 3D scanner, and a laser-engraved aluminum alloy platform for a sturdy and precise build environment. With a printing speed of up to 50mm/h, this ANYCUBIC model is a reliable and versatile choice for 3D printing enthusiasts. Includes: Printer Resin filter AC power supply 1L of resin grey The printer is used but all functional, the printing bed is new