| Brand | ANYCUBIC |
|---|---|
| Model | Photon P1 |
| 3D Technology | LCD |
| Features | ±0.01mm Z Repeatability;, 60% Lower Peel Force |
| Maximum Resolution | 14K |
| XY Resolution | 16.8um(x)x 24.8um(Y) |
| Z-Axis Mechanism | Industrial-grade ball screw + linear rail |
| LCD Installation Flatness Tolerance | <70um |
| Light Uniformity | >92% (112 points) |
| Light Collimation | <2° |
| Resin Viscosity Support | Up to 8000 cps |
| Release Technology | Wave Release Technology |
| Build Volume | 6.5L |
| Resin Heating Function | 1000mlTemperature- Controlled Resin Vat 18-40° |
| Quiet Printing | <45 dB |
| Intelligent Functions | Yes |
| Long-Run Consistency | Yes |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Country of Origin | China |
| Item Height | 230mm |
| Item Length | 223mm |
| Item Width | 126mm |
Check the listing for details. ANYCUBIC Photon P1 14K 3D Printer Long-Run Stability & High Precision In Stock. Condition: New, Made in China. Listed at 579.00 USD. ANYCUBIC Photon P1 3D Printer 14K Long-Run Stability & High Precision. ANYCUBIC Photon P1. "Lu Ouyang, Anycubic’s Founder and CEO, is my childhood friend. It demonstrates Anycubic' s aspiration of helping everyone achieve the freedom of creation and invention using 3D printing technologies.