| Brand | AJC |
|---|---|
| Type | UPS Battery |
| Chemical Composition | Sealed Lead Acid (AGM) |
| Amp Hours | 8 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery Size | Sealed Lead Acid 12-Volt |
| Application | UPS |
| MPN | Back-UPS Pro 280 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Brand | APC |
| Voltage Compatibility | 12 V |
| Compatible Model | Back-UPS Pro 280 |
| Connectors | F2 |
| Features | Maintenance Free |
| Model | AJC Brand Replacement Batteries |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 3.7 in |
| Item Length | 5.94 in |
| Item Width | 2.56 in |
| Item Weight | 5.5 lb |
| Battery Type | SLA/VRLA |
| Product Type | UPS Battery |
| UPC | 683498767312 |
Check the listing for details. APC Back-UPS Pro 280 12V 8Ah UPS Replacement Battery. Condition: New. Listed at 32.99 USD. Capacity: 8Ah. Chemistry: Sealed Lead Acid (AGM). SLA BATTERY CARE. NOTE: It is your responsibility to verify the batteries being ordered match the batteries in your unit prior to placing your order.