| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | APC |
| Compatible Brand | For APC |
| Voltage Compatibility | 12 V |
| Type | Battery |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 3.31" |
| Model | APCRBC110 |
| Compatible Model | BE550G, BE550G-CN, BE550G-LM, BE550R, BE550R-CN, BR650CI-AS, BR65 |
| MPN | APCRBC110 |
| Item Length | 8.27" |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Width | 6.89" |
Check the listing for details. APC REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE #110 (APCRBC110). Condition: New. Listed at 75.00 USD. The APC Replacement Battery Cartridge #110 fits selected APC Back-UPS, restoring power back-up capacity for home offices, small businesses and IT departments. This replacement battery cartridge (RBC) has a lifetime of three to five years, offers safe and reliable support to the UPS, and extends the useful life of your UPS. The APC RBC #110 comes fully assembled and includes easy-to-follow replacement instructions, making hot-swap installation simple. APC RBCs are compliant with international regulations and safe for transport. Prepaid postage and reusable packaging provided for safe disposal of old cartridges.Hightlights: For UPS at home and small businesses supporting computers and network systems Guaranteed compatibility with APC Back-UPS Easy hot-swap installation without downtime Reliable battery for power spikes and outages Recyclable spill-free sealed battery