| Brand | AJC |
|---|---|
| Type | UPS Battery |
| Chemical Composition | Sealed Lead Acid (AGM) |
| Amp Hours | 12 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Battery Size | Sealed Lead Acid 6-Volt |
| Application | UPS |
| MPN | Smart-UPS 900 SU900 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Brand | APC |
| Voltage Compatibility | 6 V |
| Compatible Model | Smart-UPS 900 SU900 |
| Connectors | F1 |
| Features | Maintenance Free |
| Model | AJC Brand Replacement Batteries |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 3.7 in |
| Item Length | 5.94 in |
| Item Width | 2.01 in |
| Item Weight | 4.1 lb |
| Battery Type | SLA/VRLA |
| Product Type | UPS Battery |
| UPC | 740737203243 |
Check the listing for details. APC Smart-UPS 900 SU900 6V 12Ah UPS Replacement Battery. Condition: New. Listed at 27.99 USD. Capacity: 12Ah. SLA BATTERY CARE. Weight: 4.1 lbs. Height 3.7 in. Width 2.01 in.