| Type | Surge Protector |
|---|---|
| Peak current, common mode | 28000 A |
| Package depth | 380 mm |
| Platform | APC |
| EMI/RFI noise filtering | Y |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 115P |
| MPN | PE6T |
| Package height | 40 mm |
| package weight | 1.43 |
| Cable colour | Black |
| AC outlet types | NEMA 515R |
| Package width | 115 mm |
| Cable Length | 1.83 m |
| Nominal input voltage | 120 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Input frequency | 50/60 |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 C |
| Peak current, normal mode | 24000 A |
| Cordless | N |
| Quantity | 1 |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | MET Canada, MET USA |
| Weight | 540 g |
| Brand | APC |
| Surge energy rating | 1080 J |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Model | PE6T |
| UPC | 731304328926 |
Check the listing for details. APC SurgeArrest PE6T surge protector Essential Series. Condition: New. Listed at 18.88 USD. APC SurgeArrest PE6T surge protector Essential Series. Condition is New. Shipped with USPS Ground Advantage.