| Brand | Apollo |
|---|---|
| Model | 69PTKD0009 |
| MPN | 69PTKD0009 |
| Compatible Pipe Material | PEX |
| Power Type | Manual |
| Product Weight (lb.) | 1 lb |
| Compatible Pipe Size (in.) | 1/2 in. |
| Maximum Pipe Diameter (in.) | 3/4 in |
| Product Height (in.) | 15 in |
| Product Width (in.) | 4 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 670750193149 |
Check the listing for details. Apollo 1/2 - 1 in. PEX-B Crimp Ring Removal Tool. Condition: New – Open box, Made in China. Listed at 19.99 USD. The Apollo Crimp Ring Removal Tool allows PEX fittings to be used more than once. The easy dial setting adjusts for crimp ring sizes. Removes 1/2 in., 3/4 in. PEX copper crimp rings. Makes PEX fittings reusable.