| Type | Expander Head |
|---|---|
| Brand | Apollo |
| Model | EPXHEAD1 |
| MPN | EPXHEAD1 |
| Amperage (A) | 0 A |
| Battery Power Type | None, Manual Operation |
| Battery Size | None, Manual Operation |
| Compatible Pipe Material | PEX |
| Power Type | Manual |
| Product Weight (lb.) | .64 lb |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Compatible Pipe Size (in.) | 1 in. |
| Maximum Pipe Diameter (in.) | 1 in |
| Product Depth (in.) | 1.99 in |
| Product Height (in.) | 2.92 in |
| Product Width (in.) | 1.99 in |
| UPC | 670750842993 |
Check the listing for details. Apollo 1 in. PEX-a Expander Head. Condition: New – Open box. Listed at 12.99 USD. The Apollo ExpansionPEX 1 in. PEX-a Expander Head is engineered for the proper expansion of Apollo ExpansionPEX PEX-a tubing for use with Apollo ExpansionPEX fittings. Apollo 1 in. PEX-a Expander Head.