| Processor | Dual Core |
|---|---|
| Screen Size | 9.7 in |
| Color | Black |
| RAM Size | 512 MB |
| Dimensions | 9.5x7.31x0.35 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | A1395 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Brand | Apple |
| Series | Apple iPad |
| Type | Tablet |
| Display Type | IPS LCD |
| Maximum Resolution | 768x1024 |
| Model | Apple iPad 2 |
| Processor Model | Apple A5 (45 NM) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
| Item Weight | 1.32 lb. |
Check the listing for details. ✅ Apple iPad a1395 16gb ✅. Color: Black, Condition: For parts or not working. Listed at 24.95 USD. Up for sale is an original iPad 16GB. I do not know anything about it. I do not have a charging cable for it nor do I know if its locked or not. That being said, it is being sold as-is for parts only since I cannot power it on.