| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| EC Range | A - G |
| Battery Capacity | 5000-7999 mAh |
| Charger Included | No |
| UPC | 0885909771035 |
| Processor | Hexa Core |
| Screen Size | 7.9 in |
| RAM Size | 32 GB |
| Color | Black |
| Dimensions | 7.87x5.3x0.28 |
| MPN | FD528LL/A,MF432LL/A,FD531LL/A, ME277LL/A |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.00 GHz |
| Brand | Apple |
| Series | Apple iPad |
| Type | Tablet |
| Display Type | IPS LED |
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Model | Apple iPad mini 2 |
| Processor Model | Apple A5X |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | Built-In Front Camera, Integrated Speakers, Built-In Rear Camera |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
| Item Weight | 0.68 lbs. |
Check the listing for details. Apple iPad Mini 2 A1489 16 GB, Wi-Fi, no power cord included. Color: Black, Condition: Used. Listed at 18.50 USD. The Apple iPad Mini 2 A1489 with 16GB of storage and Wi-Fi connectivity is a compact and portable tablet that offers a seamless user experience. With Apple's signature high-quality design and user-friendly interface, this iPad is ideal for browsing the web, streaming videos, and enjoying various apps and games on the go. Its small size makes it perfect for users who are always on the move and want a convenient device to stay connected and productive. Tested and working. No power cord included